5 czerwca 2026 roku burmistrz Tomasz Zygnarowski i burmistrzyni Syke Suse Laue podpisali „Deklarację intencji dotyczącą kontynuacji współpracy i przyjaznych relacji”.
– Dokument ten utrwala głęboką, idealistyczną wartość prawdziwego międzynarodowego zrozumienia, które stanowi niezachwianą podstawę do dalszej aktywnej i stałej współpracy – podaje Miasto Wąbrzeźno.
Jak trafnie ujął to uczestniczący w wyjeździe historyk Paweł Becker: „W 2006 roku rozebraliśmy dzielący nas mur i zbudowaliśmy z niego most. Bo przecież młodzież śmieje się tak samo w każdym języku...”.
Założenia zawarte w deklaracjach partnerskich od lat przekładają się na konkretne działania. Przez ten czas doszło do współpracy nie tylko na szczeblu samorządów, ale także stowarzyszeń, seniorów, harcerzy, sportowców, strażaków, artystów, a w szczególności młodzieży. To właśnie ten zbudowany przed laty most otwiera dziś przed młodym pokoleniem kolejne możliwości.
– Najlepszym tego przykładem jest nadchodzący wyjazd wąbrzeskiej młodzieży, która wraz z rówieśnikami z Niemiec, Francji i Maroka weźmie udział w 7. edycji międzynarodowego projektu pn. „Ogrody międzynarodowego porozumienia (…), tym razem we francuskim La Chartre sur Le Loir – czytamy w poście na stronie Miasto Wąbrzeźno.
Sam burmistrz Tomasz Zygnarowski we wpisie z 8 czerwca br. tak odnosi się do tematu: „Ostatnie 4 dni to niezwykle intensywny czas twardej pracy, dziesiątek spotkań, ważnych rozmów, ale też wielkich wzruszeń! Właśnie wracamy do domu w pełnym, zmęczonym, ale niezwykle dumnym składzie: z 8-osobową reprezentacją ratusza oraz 23 muzykami Orkiestry Dętej Wąbrzeskiego Domu Kultury, którzy swoim talentem dali absolutny popis i fantastycznie uświetnili ten wyjazd. Za nami godziny owocnych dyskusji w naszym partnerskim mieście Syke w Niemczech. Ponad 20 lat wspólnej historii to potężny fundament, dlatego oficjalnie odnowiliśmy nasze partnerskie zobowiązania. Co najważniejsze – nie skończyło się tylko na uściskach dłoni. To były dni wypełnione konkretnymi decyzjami. Wracamy z gotowymi, sprecyzowanymi planami współpracy i nowymi projektami już na przyszły rok! Patrzymy w przyszłość z ogromnym optymizmem, bo wiemy, że w sercu Europy budujemy coś naprawdę trwałego. Dziękujemy naszym partnerom z Syke za konstruktywne rozmowy i niezwykle ciepłe przyjęcie! – podaje Tomasz Zygnarowski, informując jednocześnie, że więcej o tej wizycie można przeczytać w niemieckiej prasie.
Natomiast wspomniany wyżej historyk Paweł Becker tak odnosi się do sprawy (post z 8 czerwca br.): „Byłem nastolatkiem, gdy rozpoczynała się współpraca miast Wąbrzeźno i Syke. Czy mogłem wtedy przypuszczać, że w 20. rocznicę partnerstwa przyjdzie mi przemawiać w ratuszu w Syke? Mogliśmy jako Polacy i Niemcy trwać w stereotypach i nienawiści, mogliśmy też ponad granicą podać sobie ręce – i tak zrobiliśmy. Te 20 lat to współpraca i wymiana doświadczeń samorządowców, artystów, harcerzy, strażaków, sportowców. Miasto Wąbrzeźno i Syke dobrze wykorzystały ten czas. Tragedia II wojny światowej zadała straszne rany – zginęli ludzie, a w odwecie zniszczyliśmy ewangelickie cmentarze i niemieckie karty historii naszego miasta. Na szczęście w 2006 roku rozebraliśmy dzielący nas mur i zbudowaliśmy z niego most. Bo przecież młodzież śmieje się tak samo w każdym języku, jabłonie kwitną tak samo po polsku i po niemiecku, literatura polska i niemiecka są jak dwie karty rozłożonej książki. Wyjazd reprezentacji mojego miasta z Tomaszem Zygnarowskim na czele, w którym miałem zaszczyt i szczęście uczestniczyć w dniach 4-8 czerwca, to było piękne podsumowanie tych lat i planów na dalsze. Mieliśmy wielkie szczęście, że w Europie na siebie trafiliśmy! Nasze miasta nie mając wspólnych korzeni, stały się rodzeństwem” – kończy swój wpis Paweł Becker.
B. Walas
Fot. P. Becker
i nadesłane
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze