:-(
Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Tym razem omawiamy kwestię alimentów od dzieci na rzecz rodziców, którzy pozostają w niedostatku
Adwokat Anna Krawczyk-Koźmińska, prowadząca Kancelarię Adwokacką w Wąbrzeźnie (ulica Wolności 4, tel. 663-018-891), w formie przystępnych pytań i odpowiedzi przybliża Czytelnikom zawiłości prawa.
– Kto może starać się o uzyskanie alimentów od dzieci?
– Rodzic, który pozostaje w niedostatku. Kwestią problematyczną jest jednak samo zagadnienie niedostatku i jego interpretacja.
– Kiedy zatem mamy do czynienia z niedostatkiem?
– Pojęcie niedostatku należy utożsamiać ze stanem, w którym dana osoba nie jest w stanie zaspokoić wszystkich, lub nawet części, swoich uzasadnionych potrzeb. O takiej sytuacji możemy mówić na przykład wtedy, kiedy rodzicowi wystarcza co prawda na opłacenie rachunków i skromne wyżywienie, ale nie jest już w stanie sam wykupić lekarstw czy opłacić rehabilitacji. Sąd Najwyższy uściślił to pojęcie tłumacząc, że „niedostatek występuje wtedy, gdy uprawniony nie może w pełni własnymi siłami, z własnych środków, zaspokoić swych usprawiedliwionych potrzeb”. Dlatego za każdym razem, kiedy otrzymywana emerytura lub renta jest niewystarczająca na normalną egzystencję, warto zastanowić się czy nie zwrócić się o pomoc do dzieci, jeżeli same się one do tego nie poczuwają.
– Czy poza niedostatkiem musi istnieć jeszcze jakaś inna przesłanka, aby takie alimenty otrzymać?
– Tak. Drugą przesłanką są możliwości zarobkowe i finansowe dzieci. Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim wysokość wynagrodzenia, emerytury lub renty, premie i inne dochody.
– Są jeszcze jakieś inne czynniki determinujące możliwość otrzymania przez rodzica alimentów od dziecka?
– Ważną kwestią jest to, czy rodzic interesował się dzieckiem. Czy dbał o nie, o jego wychowanie, zdrowie, edukację? Czy zapewniał mu środki do życia? Jeżeli tego nie robił, wówczas obowiązane dziecko może powołać się w sądzie na zasady współżycia społecznego. Najczęściej w takich przypadkach sąd nie zasądzi alimentów i oddali powództwo.
– Jaką kwotę alimentów możemy otrzymać?
– Z mojego doświadczenia wynika, że zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych, które są wypłacane co miesiąc na rachunek bankowy rodzica. Ostateczna kwota zależy jednak zawsze od indywidualnego przypadku, sytuacji, w której znajduje się rodzic i możliwości zarobkowych dziecka.
– Ile kosztuje wniesienie takiej sprawy do sądu?
– Osoba, która stara się o ustalenie obowiązku alimentacyjnego, zwolniona jest od ponoszenia opłaty od pozwu. Mówiąc kolokwialnie, jeżeli działamy sami, założenie takiej sprawy nic nas nie kosztuje. Jeżeli natomiast chcemy skorzystać z pomocy adwokata, musimy liczyć się z wydatkiem na jego honorarium. Co ważne, w sytuacji kiedy sąd oddali nasze powództwo, wówczas należy być przygotowanym, że obciąży nas kosztami procesu, czyli opłatą od pozwu lub innymi wydatkami związanymi z prowadzonym postępowaniem, np. kosztami zastępstwa procesowego.
adwokat
Anna Krawczyk-Koźmińska
fot. pixabay
Dla naszego niemieckiego klienta szukamy elektromontera z kwalifikacjami i/lub praktycznym doświadczeniem. Praca w okolicach Rostocku. Pracodawca..
Kilka pytań o… alimenty dla rodzica komentarze opinie