:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Wywiady, Wiosna odwiedziła Wąbrzeźno - zdjęcie, fotografia
Gazeta CWA 15/04/2019 18:00

W sobotę 6 kwietnia do Wąbrzeźna zawitali kandydaci do Europarlamentu z ramienia ugrupowania Wiosna. Wanda Nowicka („jedynka” na liście kujawsko-pomorskiej okręg nr 2) i Marek Pijanowski (miejsce 4) na Placu Jana Pawła II rozmawiali z wąbrzeźnianami, przekonywali do swojego programu i zbierali podpisy poparcia. Zapytaliśmy jakie działania chcieliby podejmować, gdyby reprezentowali nasz okręg w Europarlamencie

– W jaki sposób chcecie Państwo działać w Europarlamencie? Jakimi tematami zamierzacie się zajmować?

– Marek Pijanowski: W Parlamencie Europejskim chciałbym reprezentować zarówno mieszkańców Torunia, z którego pochodzę, gdzie mieszkam i pracuję, jak także mieszkańców Wąbrzeźna. Ja sam jestem bezpartyjny. W Wiośnie pojawiłem się bardzo niedawno. Zostałem zaproszony na listę jako człowiek, który połowę swojego życia spędził na działaniach kulturalnych i związanych z kulturą. W Parlamencie Europejskim jest co najmniej kilka rzeczy, którymi ja osobiście chciałbym się zająć. Jedną z nich, może mniej głośna, jest kwestia stawki VAT na e-booki. W 2017 roku w Europarlamencie przegłosowano zmniejszenie podatku z 23% na 5%. Była taka dyrektywa. Kraje, takie jak Polska, mogły się do niej przychylić. Bardzo się cieszę, że od 1 czerwca tego roku także w Polsce będziemy mogli nabywać e-booki z niższą stawką podatku. Kolejna sprawa to dyrektywa o prawach autorskich i pokrewnych, zwana potocznie Acta 2. Ja próbuję tłumaczyć, że jest to tylko i wyłącznie dbałość o artystów i prawa autorskie. Koncerny, duże portale typu Facebook, Youtube zamieszczają, nie same z siebie, tylko w formie komentarzy, całe utwory. Umieszczają obok nich reklamy i z nich pobierają pieniądze, natomiast artyści, którzy wykonali dany utwór, nie mają ani grosza z tego, nie mają żadnych tantiem. Może ta dyrektywa nie jest najlepsza, ale tak naprawdę po raz pierwszy w Unii Europejskiej ktoś podjął ten temat, aby go w jakiś sposób uporządkować. Wiem, że niektórzy boją się, iż to będzie próba blokowania Internetu czy próba cenzury. Jednak moim zdaniem jest to próba ochrony przede wszystkim artystów, twórców. Wielkie portale, wielkie koncerny, które czerpią zyski z ich utworów, nie powinny wykręcać się od płacenia, bo to tak naprawdę jest ich biznes. Nasz kraj to rozwiązanie albo wprowadzi, albo nie wprowadzi. Ponadto są też takie prozaiczne rzeczy, jak choćby dotyczące dostępu do opieki zdrowotnej. Np. pewien mój sąsiad, u którego stwierdzono podejrzenie raka jelita grubego, został poinformowany, że specjalistyczne badanie będzie mógł mieć w styczniu przyszłego roku. W poradni prywatnej, za tysiąc złotych, może mieć to badanie wykonane w ciągu tygodnia. 

– Jednak czy służba zdrowia to nie jest temat, którym powinny zająć się odpowiednie władze krajowe?

– Marek Pijanowski: Zgadzam się, takie problemy od dawna powinny być rozwiązane na płaszczyźnie krajowej. Jeżeli ktoś przez czterdzieści lat odprowadzał składki, to nie powinien czekać, aby w ramach NFZ-tu czekać na badania przez tyle miesięcy. Zgadzam się, że to temat bardziej dla posłów polskiego sejmu, ale też w Europarlamencie chcielibyśmy zająć się takimi sprawami, ponieważ istnieje już chociażby Europejski Program Walki z Rakiem. 

– Jednym z ważniejszych punktów Państwa programu jest kwestia odnawialnych źródeł energii. Czy według Państwa realne jest zamknięcie wszystkich kopalni węgla kamiennego w Polsce? 

– Wanda Nowicka: Zamknięcie kopalni mogłoby nastąpić od 2035 roku. Jeżeli potraktuje się ten postulat odpowiedzialnie i poważnie, podejmie się niezbędne kroki, i to właśnie na poziomie Unii Europejskiej, to jestem przekonana, że jest to do załatwienia. Jest to możliwe, ale najważniejsza jest wola polityczna. Mamy w Wiośnie zarówno ekspertów, specjalistów ds. energii, ale mamy także fantastycznego kandydata ze Śląska – Łukasza Kohuta, który jest ekspertem od tych wszystkich spraw. Doskonale zna region, wie, jakie są tam możliwości, ograniczenia i problemy. Jesteśmy przekonani, że jego pogląd na temat bezpieczeństwa energetycznego jest niezwykle istotny. 

– Co najbardziej interesuje ludzi, z którymi Państwo spotykacie się, odwiedzając region? Z jakim przyjęciem spotykacie się? Czy zdarzają się również jakieś niemiłe incydenty?

– Wanda Nowicka: Mieszkańcy przede wszystkim interesują się, jaki jest program partii Wiosna. Informujemy ich o „siódemce” partii Wiosna do parlamentu europejskiego, czyli o naszych głównych programach, m.in. europejskim programie walki z rakiem, programie Europa wolna od węgla i smogu, europejskiej karcie praw kobiet, programie Erasmus 2.0. Ten ostatni szczególnie interesuje ludzi młodych. Wymiana edukacyjna na poziomie Unii Europejskiej to sprawa ważna, ale niestety w naszym województwie młodzież w niewielkim stopniu z tego korzysta, zdecydowanie mniejszym niż w innych województwach. Są takie uczelnie, że na wymianę wyjeżdżają tylko dwie osoby. Uważamy, że trzeba poprawić dostępność młodzieży do tego programu. Aby wymiana odbywała się także na poziomach liceów, aby młodzież zaczynała jeździć do Europy znacznie wcześniej.

– Jednak w Wąbrzeźnie młodzież uczestniczy w projektach Erasmusa. Niejednokrotnie wyjeżdża do innych krajów europejskich, nawet na praktyki zawodowe, np. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych. To trochę zaprzecza Pani twierdzeniu.

– Wanda Nowicka: Jeśli tak jest, to bardzo dobrze. Ja miałam jednak inne dane. Dodam też, że jedną z barier jest fakt, że młodzi ludzie nie wiedzą o takich możliwościach, nauczyciele często ich nie informują. A informacja na ten temat jest kluczowa.

– Marek Pijanowski: Mieszkańcy, z którymi się spotykamy, pytają nas także, jakie grupy mamy do zagospodarowania? Nasza uwaga skierowana jest też w stronę młodszych osób. Jesteśmy partią bardzo proeuropejską, chcemy też zadbać o to, aby uczniowie, szczególnie ci młodsi, nie czuli się gorsi od swoich rówieśników z innych krajów. Stworzyliśmy takie hasła: „Szkoło doceniaj,  nie oceniaj” oraz  „Szkoło, pozwól żyć”. Naszym zdaniem w szkole powinno być więcej kreatywności. Mniej tłuczenia do głowy niepotrzebnych formułek i zadawania wielu rzeczy do domu, a dominować powinno angażowanie w pewne twórcze rzeczy. Tak, aby młodzież mogła również po szkole rozwijać się, przyjaźnić. 

– Wanda Nowicka: Sama byłam nauczycielką, więc znam i środowisko, i jego problemy. Znam tę problematykę również jako matka, choć moje dzieci już jakiś czas temu zakończyły edukację. Partia Wiosna jak najbardziej opowiada się za postulatami środowiska nauczycieli. Popieramy trwający protest. Uważamy, iż nie będzie dobrej edukacji, jeżeli nauczyciele nie będą mieli godnych warunków życia. Nie będzie modernizacji i nowego państwa, jeżeli nie będzie miała miejsca inwestycja w nauczycieli. Bo to nie są wyrzucone pieniądze, ale inwestycja w przyszłość. Jesteśmy całym sercem za tym, co nie oznacza, że nie widzimy pewnych problemów w edukacji. 

– Czy zdarza się Państwu spotykać z jakimiś negatywnymi postawami ludzi podczas bezpośrednich rozmów, tak jak dziś na ulicach miast?

– Wanda Nowicka: Z obraźliwymi postawami raczej nie. Niekiedy zdarza się, że ktoś po prostu odmawia rozmowy lub gdy prosimy o podpis, mówi „nie, dziękuję”. Najczęściej miło się uśmiechają. Jeżeli zdarzają się mniej miłe odpowiedzi, to myślę, że wynikają one z faktu, że niektórzy obawiają się naszego ugrupowania, ponieważ traktują je bardzo poważnie, uważają, iż może odegrać bardzo ważną rolę polityczną. W Wąbrzeźnie mieszkańcy są niezwykle sympatyczni. Nawet jeżeli niekoniecznie popierają naszą partię czy nasze postulaty, to potrafią to okazać w kulturalny sposób.  

– Jakie jeszcze priorytety możecie Państwo wskazać w swoim programie?

– Wanda Nowicka: Jednym z filarów programu partii Wiosna jest program na rzecz praw kobiet. Będziemy domagać się w Unii stworzenia Europejskiej Karty Praw Kobiet, bo wiele spraw jest wciąż niezałatwionych.  Z jednej strony są to kwestie związane ze sferą zawodową. Kobiety wciąż mają gorszy start, zajmują niższe stanowiska, otrzymują niższe pensje. Bardzo poważnym problemem jest także dostępność do służby zdrowia, zwłaszcza w zakresie wszystkich spraw związanych z płodnością, rozrodczością - utrudniony dostęp do antykoncepcji, do terapii in vitro (a przecież niepłodność jest problemem społecznym wszędzie, także w naszym województwie). Przerwanie ciąży zgodnie z prawem też jest praktycznie niedostępne. To są te problemy, z którymi kobiety przez czterdzieści lat swojego życia rozrodczego się spotykają, Kiedy rozmawiam z kobietami, to bardzo często zwracają uwagę na te właśnie zagadnienia. Dlatego Europejska Karta Praw Kobiet mogłaby te wszystkie sprawy uregulować. Unia Europejska może wpływać na takie tematy poprzez dyrektywę czy poprzez strategię. Jednym z unijnych filarów jest równość. I ta rozumiana bardzo szeroko, i ta między poszczególnymi krajami członkowskimi. Nie może być tak, że Europejki np. z Anglii, Francji, Niemiec mają o wiele więcej praw niż Polki. W Polsce wciąż borykamy się z takimi problemami jak choćby ideologizacja służby zdrowia (klauzula sumienia). Kobiety to wiedzą i chcą mieć takie same prawa jak mieszkanki zachodnich krajów europejskich. Unia Europejska ma tu bardzo dużo do zrobienia. 

– Marek Pijanowski: Polska jest kobietą. Polska powinna być bardzo płodna intelektualnie. I to my jako Wiosna będziemy przyczyniać się do tego, że zarówno kobiety i mężczyźni mają dokładnie takie same prawa w sferach zawodowych, społecznych, naukowych. Nikt nikomu nie może niczego nakazywać. 

– Dziękuję za rozmowę.

– Dziękujemy.
 

Rozmawiał 
Krzysztof Zaniewski

Reklama

Wiosna odwiedziła Wąbrzeźno komentarze opinie

Dodajesz jako: |


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wabrzezno-cwa.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WPR sp. z o. o. z siedzibą w Golub-Dobrzyń 87-400, Rynek 20

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"