:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Interwencje, Mają dość remontu drogi - zdjęcie, fotografia
Gazeta CWA 11/03/2019 17:38

Choć zaplanowany termin wykonania przebudowy drogi wojewódzkiej Wąbrzeźno - Stolno mija w połowie bieżącego roku, to do tej pory inwestycję zrealizowano w ok. 30 %. Mieszkańcy naszego powiatu, którzy codziennie korzystają remontowanych odcinków drogi, nie znajdują już słów, którymi można by w kulturalny sposób określić, co myślą o stanie nawierzchni i przeciągającej się przebudowie trasy.

- Podczas zebrań sołeckich mieszkańcy gminy Płużnica bardzo dużo mówili o problemach związanych z przebudową drogi wojewódzkiej nr 548. Ogólnie można powiedzieć, że mają już dość tej inwestycji - alarmuje wójt gminy Marcin Skonieczka.

            Z kolei ZDW uspokaja. - Umowny termin zakończenia prac to nadal  28 czerwca 2019 roku. Firma Trakcja (generalny wykonawca - red.) wystąpiła jednak z wnioskiem o wydłużenie terminu trwania umowy, uzasadniając to pracami dodatkowymi i zmianami wprowadzanymi do projektu - tłumaczy Michał Sitarek z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

            Codzienna droga przez mękę

            - Niedługo miną dwa lata od czasu podpisania umowy przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego z wykonawcą tj. z przedsiębiorstwem Trakcja PRKiI S.A. na przebudową drogi wojewódzkiej nr 548. Termin wykonania zadania to koniec czerwca br. - mówi wójt Marcin Skonieczka. - Dziś już wiadomo, że nie ma realnej możliwości zakończenia tej budowy w wyznaczonym terminie. Zaawansowanie robót wynosi podobno ok. 30%. Ale jak to faktycznie wygląda na odcinku Wąbrzeźno - Płużnica - Lisewo, można zobaczyć choćby na zdjęciach, które zrobiłem w ostatnich dniach - dodaje. - Co będzie dalej? Niewiele wiadomo. Podobno trwają rozmowy z firmą Trakcja, która złożyła wniosek o wydłużenie terminu zapewnienia przejezdności drogi nr 548 do końca tego roku. Inną możliwością jest wypowiedzenie umowy przez władze województwa. Jednak oznaczałoby to konieczność wykonania inwentaryzacji, przeprowadzenia nowego przetargu i znalezienia dodatkowych, znacznych pieniędzy - podkreśla wójt Skonieczka. - Sytuację komplikuje jeszcze kwestia jakości wykonanego do tej pory zakresu prac. Otrzymujemy wiele sygnałów od mieszkańców, że roboty nie są wykonywane we właściwy sposób. Przykładowe zgłoszenia dotyczą wykorzystywania ziemi z gliną czy nawet korzeniami jako podbudowy, nierozwiązane kwestie melioracyjne, rozpadające się nowe zjazdy na posesję i pola - alarmuje Marcin Skonieczka. - Niezbyt ciekawie wygląda także sytuacja finansowa wykonawcy. Dwa tygodnie temu firma Trakcja PRKiI S.A. ogłosiła, że wg wstępnych szacunków w 2018 r. strata spółki wyniosła 76 mln zł. Po opublikowaniu tej wiadomości akcje spadły o ponad 25% - twierdzi wójt.

            Jak zauważa wójt gminy Płużnica, mieszkańcy mają już dość utrudnień związanych z budową drogi. - Mieli świadomość, że inwestycja oznacza niedogodności, ale miały on trwać dwa lata. Teraz nie wiadomo, kiedy przebudowa się skończy. Ludzie zwracają również uwagę na fakt, że gdyby inwestycja była wykonywana odcinkami, uciążliwości byłyby znacznie mniejsze. Niestety, rozkopana została cała droga, a nowy asfalt pojawił się jedynie na kilku krótkich odcinkach. Mieszkańcy podnoszą kwestię niszczenia ich pojazdów, gdyż muszą poruszać się tą drogą i codziennie jeździć po dziurach. Natomiast wprowadzone objazdy powodują niszczenie dróg powiatowych i gminnych. Przedsiębiorcy prowadzący restauracje i stacje paliw mówią o spadku obrotów o ponad 70%. W mojej ocenie mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Oczekuję, że osoby odpowiedzialne za tę inwestycję nie będą chowały głowy w piasek i poinformują nas wszystkich szczerze, jaka jest realna sytuacja. Obecnie takich wiarygodnych, oficjalnych informacji brakuje, a to skutkuje pojawianiem się wielu plotek - zaznacza Marcin Skonieczka.

            Zarząd Dróg Wojewódzkich uspokaja

- Jeśli chodzi o to, jakie jest zaawansowanie prac i co do tej pory  zrobiono, wyjaśniam, że z końcem grudnia ub. r. otwarty dla ruchu został 4-kilometrowy odcinek od Wąbrzeźna do Trzcianka. Firma Trakcja PRKiI SA zrealizowała też bardzo duży zakres prac na zamkniętym odcinku pomiędzy Stolnem i Krusinem o długości 8 km - informuje Michał Sitarek z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. - Wykonano tam większość robót związanych z przebudową sieci podziemnych oraz poszerzeniem pasa drogowego. Przygotowano również podbudowy i ułożono na przeważającym odcinku pierwsze warstwy bitumiczne. Elementem tego odcinka jest obejście miejscowości Kamlarki. To rozwiązanie pozwoliło uniknąć wyburzeń, a ponadto droga biegnąca zupełnie nowym śladem nie będzie  już miała niebezpiecznych zakrętów. Kolejne prace wykonywane są przy przebudowie sieci gazowej na terenie Lisewa - opisuje Michał Sitarek. - W gminie Płużnica, a także na innych odcinkach, zgodnie z uwagami mieszkańców realizowane są dodatkowe prace związane z poprawą odwodnienia drogi. Budowane są też zbiorniki retencyjne na wody opadowe. Także na odcinku Krusin-Trzcianek prowadzone były roboty w tzw. sposób połówkowy, związany z budową nowej konstrukcji drogi. Ze względu na okres zimowy wykonawca od grudnia bardzo ograniczył zakres realizowanych robót. Nie wszystkie odcinki jesienią zostały przykryte warstwą bitumiczną, ale te roboty wymagają bardzo dobrych warunków pogodowych. Całkowite zaawansowanie prac w naszej ocenie to niespełna 30 procent - wyjaśnia Michał Sitarek. - Od początku zakładamy, że inwestycja ma znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa (droga rowerowa, ronda, likwidacja niebezpiecznych zakrętów, nowe oznakowanie, zatoki autobusowe) i komfort jazdy (poszerzenie do 7 m, nowa nawierzchnia, pobocza, parkingi). Wartość prac budowlanych na 29-kilometrowym odcinku to 84 mln zł - podkreśla Sitarek.

            W oczekiwaniu na finał

            Kiedy, zgodnie z umową, ma zakończyć się inwestycja? Czy termin będzie dotrzymany?  Jakie są ewentualnie powody jego wydłużenia?

            - Umowny termin zakończenia prac to nadal  28 czerwca 2019 roku - potwierdza Michał Sitarek. - Firma Trakcja wystąpiła jednak z wnioskiem o wydłużenie terminu trwania umowy, uzasadniając to pracami dodatkowymi i zmianami wprowadzanymi do projektu, np. poprawą odwodnienia, przebudowa sieci podziemnych. Rozmowy z wykonawcą są w toku - wyjaśnia.

            Michał Sitarek dodaje, iż ZDW już wielokrotnie zwracał uwagę wykonawcy, że jego potencjał kadrowo-sprzętowy jest niewystarczający, a ponadto że nie wykorzystuje sprzyjających warunków atmosferycznych do prowadzenia prac. - Zależy nam na możliwie szybkim zakończeniu tego zadania i realizacji wszystkich robót zgodnie ze sztuką budowlaną, przy jednoczesnym ograniczaniu utrudnień dla mieszkańców - zapewnia Michał Sitarek.

            Zaczął się marzec, a skoro obecne zaawansowanie prac wynosi niespełna 30%, więc o zakończeniu inwestycji do końca czerwca br. nie ma nawet co marzyć. Czy droga nr 548 do końca roku 2019 przestanie straszyć księżycowym krajobrazem? Do tematu wrócimy.

Krzysztof Zaniewski

Fot. (nadesłane Marcin Skonieczka)

Reklama

Mają dość remontu drogi nr 548 komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-03-11 19:49:26

  Skoro pracownicy na tej drodze zamiast pracować jeżdżą autami do sklepów po alkohol podczas wykonywania pracy to nigdy nie doczekamy się tej drogi. Osoby które jeżdżą pojazdami budowy nmyska że są królami i mogą wszystko nie uważając na pojazdy które każdy. A te wahadłowe światła mogą ustawić u siebie przy wejściu do domu bo i tak nikt ich nie przestrzega więc sa zbędne.

 • gość 2019-03-12 07:45:32

  jaka płaca tak praca. Wystarczy popytać kogo firmy szukały do pracy: emerytów i rencistów, przecież trzeba koszty ciąć. Teraz mamy rozj... drogę i marne perspektywy na szybkie zakończenie robót drogowych. Samochód raz do roku w naprawie zawieszenia, mimo że jeżdżę powoli. Może pozew zbiorowy przeciwko zarządcom dróg powiatowych zrobiłby porządek w tym powiecie. To jest kpina jak się szanuje mieszkańców. Najgorsze drogi w regionie, a starosta wyjdzie i zaciesza mordę, że wszystko dobrze.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-12 09:13:47

  Mogliście wybrać firmę Skanska z drugiego miejsca w przetargu To by napewo prace były by ku końcowi Chytry dwa razy trąci

 • Gość - niezalogowany 2019-03-12 22:54:47

  Takie duże inwestycje powinny wykonywać firmy państwowe [których nie ma] a nie jakieś przetargi. Nikt przecież nie jest w stanie określić kosztu takiego odcinka drogi a potem oszczędności na materiale, robią z błota i mamy takie drogi jakie mamy.
  I po co było rozgrzebywać wszystko od razu, można przecież zrobić 10 km na gotowo i potem następny etap, następne 10 km a nie bezmyślnie porozkopywać gdzie popadnie. Brak porządnego kierownika budowy, logistyka jak w PGR.

 • Gość - niezalogowany 2019-03-16 22:09:49

  Nasz POWIAT WABRZESKI ma najgorsze drogi.

  Tej drogi nie umia dokońcZyć bo za kazdym razem wykonawca się zmienia.

  Moze ktoś wreszcie sie również zainteresuje drogą. MGOWO-WIEWIÓRKI
  STANISLAWKI-WRONIE-WABRzEZNO.

  Weźcie się za te drogi jak nie umiecie ukończyć od prawie 2 lat drogi w której inwestora nie macie

 • Gość - niezalogowany 2019-03-17 12:09:54

  Co sie dziwic ze firma splajtowala jak w bialy dzien centralnie spuszczali rope z maszyn.

 • gość 2019-04-06 16:50:10

  Czy doczekamy się tej drogi. Mamy 6 kwietnia 2019r a tu nikogo nie widać przy budowie drogi. Nic nie dali nowego zagęszczenie drogi pierw zarwali a za tydzień to samo położyli dodali trochę cementu i zdrapkę na górę. Za to takie miliony wstyd. firma Skanska pewnie już by miała koniec robót. Trakcja szkoda słów co to za firma.

 • gość 2019-04-11 21:44:01

  gość niezalogowany 2019.03. 19:49 Napisał:
  "Skoro pracownicy na tej drodze zamiast pracować jeżdżą autami do sklepów po alkohol podczas wykonywania pracy to nigdy nie doczekamy się tej drogi."
  Chciałbym dodać że mogłeś iść dalej i rozwinąć swoją chorą myśl i dodać śmiało: ...-Jak pijani kupowali w sklepie spożywczym narkotyki a po zażyciu owych używek przyjechały autobusem prostytutki i uciechom cielesnym nie było końca.
  Gościu niezalogowany weź Ty biedo intelektualna walnij się w ten twój pusty niczym bęben łeb.

 • Gość 123 - niezalogowany 2019-05-30 21:14:59

  Nie tylko Trakcja jest winna. Dlaczego ZDW nie kontrolował postepu prac. Siedza w biurach i wszytko maja w dup... Dlaczego teraz mieszkancy musza niszczyc samochody i zyc w tej kurzawie. Niech szanowny Pan Marszalek albo ktos z ZDW pomieszka tu chociaz jeden dzien. Droga z Pluznicy do Jozefkowa wstyd. I jeszcze otworzyli ruch dla tirów. BRAWO WY !!! Decyzja roku

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-07-22 09:57:47

  ZDW ma wszystko w dupie. Mieszkancy piszą pisma do nich ale jak do ściany. Kur.. czy ktos wkoncu weznie sie za nich.!!! Przy tej drodze juz mieszkac nie mozna. Marszalek,ZDW ,wojtowie,policja nic nie reaguje. Pewnie siła telewizji by cos zadziałała!

 • Gość 234 - niezalogowany 2019-07-30 21:35:12

  Zobaczymy jak marszałek, pracownicy ZDW i wojt Płużnicy będą sie wypowiadali w telewizji jak pomagają mieszkancom w tej trudnej sytuacji gdzie oni musza tam mieszkac. A magiczna data juz sie zbliza wielkimi krokami.

 • Wąbrzeźnianie - niezalogowany 2019-08-12 11:44:45

  Trzeba poinformować i ściągnąć media radio i telewizję TVN oraz Polsat i mega nagłośnić ten skandal z tą drogą między Wabrzeźnem a Stolnem . Toś to chyba jest jakaś paranoja z tą drogą . Tyle czasu minęło a drogi nadal nie ma , i tam się ludzie nic nie dzieje na tej drodze . Normalnie jakieś jaja i tragedia !!!!!!! Ludzie do pracy chcą jeździć a drogi tak długo już nie ma i nie ma i na to wychodzi że jeszcze długo nie będzie .

 • Pluznica - niezalogowany 2019-08-22 20:36:23

  Przy zapedach pracownikow ZDW to moze nowy wykonawca wejdzie na plac budowy za 2 lata. Jak wogóle ktos ten rojzeb....plac budowy bedzie chcial. Szanowni wlasciciele posesji i pól leżących przy tej drodze zrobmy spotkanie i ustalmy szczegoly i zawiadomic by trzeba bylo tvp,polsat itp. I przy wyborach podziekujmy im za ten burdel. Przy wbijaniu łopaty w Lisewie byli wszyscy a teraz nie ma nikogo jak są problemy. Btawo Panie Marszałku i panie wojcie Pluznicy.

 • Gość 487 - niezalogowany 2019-08-22 20:40:19

  Skonieczka toc daj beczkowóz i niech polewaja woda ta droge w Józefkowie. Tragedia. Jak mieszkancy jeszcze to wytrzymuja.

 • CWA - niezalogowany 2019-08-24 21:00:44

  Tak tak , mają teraz te swoje zebrania i przetargi wykonania nowej drogi żeby tylko zrobić jak najtańszym kosztem , a żeby tylko jak najwięcej zostało kasy dla nich , a teraz mają za swoje , drapią się po głowach i nie wiedzą co teraz dalej robić z tym fantem . Nie zasługują na te swoje dobrze płatne posadki i stanowiska dla tego powinni już być dawno z tamtąd wyrzuceni z hukiem za tą tragiczną i w opłakanym stanie drogie . Porządna firma
  SKAŃSKA już dawno by miała tą drogie skończoną na pikandelo . A te wzięli z przetargu jakichś tanich papudrunów i teraz mają nie zrobioną drogie . Robimy spodkanie i ściągamy media radio telewizje i tyle na temat . Oni nic nie robią to my zrobimy z nimi i z tą drogą !!!!!!!!!!

 • PŁUZNICA - niezalogowany 2019-08-25 09:42:17

  Dokładnie zrobic spotkanie i zawiadomic Polsat i Tvp 1. I zrobic z Marszalkiem i pracownikami ZDW porzadek. Bo juz to są jaja z tą droga. Od wiosny nic sie nie dzieje na tej drodze. A oni siedza za biurkami w Bydgoszczy biora spore wyplaty i gówno robią.

 • PLUZNICA - niezalogowany 2019-08-25 09:53:32

  CWA kiedy i gdzie proponujesz spotkanie? Gwarantuje ze wszyscy wlasciciele posesji i pól przyjda bo juz maja dosc jak i ja tej tragedii. Nagłosnimy na fb i na tablicach ogłoszeń o tym spotkaniu zeby wszyscy wiedzieli. Moge napisac ogloszenia i porozwozic od Wabrzezna az do Stolna.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-25 11:04:11

  GAZETA Cwa i telewizja Wąbrzeska powiadomione ale niewiem czy cos zadziałają. Wysłałem rowniez maila do gazety Wyborczej.

 • Gość 0125 - niezalogowany 2019-08-25 12:15:54

  Zawiadomic polsat i koniec! Napisac rowniez pismo do Ministerstwa Infrastruktury o calej tej sytuacji!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wabrzezno-cwa.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

WPR sp. z o. o. z siedzibą w Golub-Dobrzyń 87-400, Rynek 20

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"