:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C lekkie zachmurzenie

Dziesiątka z plusem - fotorelacja nr 1

Wąbrzeska Dziesiątka to nie tylko impreza biegowa. Zrealizowana z rozmachem trzecia edycja wydarzenia pokazała, że organizatorzy pomyśleli o zapewnieniu rozrywki i wrażeń dla różnych pokoleń. To niewątpliwie świetna wizytówka miasta.

Dyrektor biegu Tomasz Zygnarowski podkreśla, że efekt jest zasługą wielu ludzi, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznej edycji Wąbrzeskiej Dziesiątki. Impreza zdobyła już uznanie wśród biegaczy w całym kraju, a w biegu głównym uczestniczyło ponad pół tysiąca zawodników.

Przedstawiamy Czytelnikom pierwszą, bardzo obszerną fotorelację z biegu głównego, a także krótki przegląd sobotniego  programu. Więcej informacji znajdziecie Państwo w wydaniu papierowym gazety, zaś kolejne fotorelacje (z biegów dzieci, nordic walking, dekoracji zawodników, imprez towarzyszących) zamieścimy na naszym portalu już wkrótce.

(tekst i fot. Krzysztof Zaniewski)

Dziesiątka z plusem - fotorelacja nr 1 komentarze opinie

  • gość 2018-09-09 19:45:33

    Brawo panie Zygnarowski.

  • ch.b - niezalogowany 2018-09-10 08:53:04

    Polityka to nie show ani igrzyska. Dobra polityka to przede wszystkim działanie na rzecz przedsiębiorców, bo oni zasilają budżet miasta. Następnym krokiem jest racjonalne zagospodarowanie tychże środków oraz mądre pozyskiwanie środków publicznych. Nieważne, czy ktoś osobiście lubi obecnego Burmistrza, czy też nie, ale wystarczy uruchomić mapy Google sprzed lat i pospacerować miastem dzisiaj by zauważyć, jak na korzyść zmieniła się nasza "Mała Ojczyzna".

  • gość 2018-09-10 12:44:18

    ch.b skoro o racjonalnym gospodarowaniu środków rozmawiamy czy racjonalne jest przerzucanie pracowników MZUKU każdego dnia w inne miejsce, żeby było widać, że dużo jest robione w mieście, co z tego że wszędzie wszystko rozkopane, a może racjonalne jest budować dwa lata temu chodniki, które teraz rozbieramy bo jest budowana tam również ścieżka, racjonalnie było zaplanować to od razu. Nie widziałem, w google maps opcji stracone szanse, bo tutaj by wielu otworzyło oczy. Rzeczywiście jest to nasza "Mała Ojczyzna" więc proszę szefowi przekazać, że jest ona odrobinę większa niż stolik do brydża.

  • gość 2018-09-10 13:55:58

    właśnie czas najwyższy wywalić tych polityków potrafiących jedynie gadać, a wybrać ludzi takich, którzy robią! Wielkie brawa i ukłony dla osób zaangażowanych w organizacje tej imprezy. Panie Tomku niech pan działa jak najwięcej.

  • Gustlik - niezalogowany 2018-09-10 14:28:59

    @gość 2018-09-10 12:44:18 niektórym się wydaje, że jak rzucą hasło wyborcze typu bezpieczeństwo, miejsca pracy i dobre samopoczucie, to bardziej ambitny elektorat zdobędą. Czy Pan Zygnarowski zamierza z pałą za pasem chodzić na patrole, skoro twierdzi, że należy bezpieczeństwo zwiększyć? Czy Pan Zygnarowski zmniejszy koszty prowadzenia dz. gosp. dla firm, aby w konsekwencji powstawały lepiej płatne miejsca płacy? Co najwyżej można zmniejszyć podatek od nieruchomości, czy pojazdów. Reszta jest kreowana na poziomie rządu. To, że następuje odpływ ludzi z małych miasteczek, to ogólnopolski trend. Po prostu większe ośrodki mają do zaoferowania więcej w zakresie rynku pracy czy kultury, edukacji.

  • gość 2018-09-10 21:55:42

    Gustlik typowy urzędniczy bełkot. Bo po co zmiany skoro nam dobrze? Oczywiście, że ZUSu nie zmniejszy, ale przedsiębiorcy nie tylko niższego ZUSu oczekują. Ludzie wyjeżdżają z miasta bo tutaj po prostu nie ma co robić do tego też potrzeba rządu? Przedsiębiorcy? Najlepszy dowód jak Zygnarowski dogaduje się z przedsiębiorcami było widać na plakatach sponsorów biegu w sobotę ilu przedsiębiorców wspiera Kawskiego? Skąd przedsiębiorstwa zapraszane są do współpracy nawet takich na które nie trzeba przetargów? I najważniejsze Zygnarowski jest swój i prędzej uwierzę, w to co on proponuje niż program Kawskiego, który jedyne co potrafi to ładnie gadać. Dziękujemy za ulice bo to mu trzeba przyznać, ale nic więcej do zaoferowania Pan Kawski nie ma, udowodnił to przez 8 lat, a ciekawe też kogo będzie miał na listach zresztą jeden i drugi. Kawski znając życie znowu samych zależnych i podwładnych swoich lub starosty z całą pewnością staną za Wami murem jak burmistrz będzie miał inne zdanie niż Wy.

  • gość 2018-09-11 07:40:01

    gość 2018-09-10 21:55:42 po twoim komentarzu widać, że nie powinieneś się wypowiadać. Skoro mieszkasz w Wąbrzeźnie i twierdzisz, że przez 8 lat tylko ulice zrobił. W norze cały dzień siedzisz i stąd twój dziwne poglądy. Nie jestem mieszkańcem i widzę, że nie tylko ulice wyremontowano. Targowisko, amfiteatr, mostek - czy tego ograniczony człowieczku nie widzisz? Nie jestem za nikim, ale twierdzenie, że zmiana władzy spowoduje, że zaraz młodzi będą mieli co robić jest brednią. Wyjdź synu z domu, zobacz jak świat jest piękny! A to, że na plakacie wielu sponsorów, to nie oznacza, że zaraz za organizatorem biegu w ogień skoczą. Po prostu, to dla nich reklama. Następnym razem, zanim coś napiszesz, zastanów się dwukrotnie.

  • gość 2018-09-11 09:57:17

    Po przeprowadzeniu ankiety wśród znajomych. Z czym charakteryzuje Ci się obecna elita Wąbrzeźna, najczęściej usłyszałem : brydź, chlanie, klika. Niestety... amfiteatr super! Byłem, matki z dziećmi wózki wnosiły na plecach bo inaczej się nie dało wejść, normalni ludzie nie mieli gdzie usiąść bo ilość miejsca dużo mniejsza niż w poprzednim obiekcie, a scena tak wielka, że hoho. Mostek trzydziesto paro metrowy za ponad milion złotych to faktycznie wyczyn i sukces, szczególnie dla wykonawcy, który naliczył sowitą marżę dla siebie . Ulice wyremontowane również dostrzegam, każdego tygodnia wyjeźdżam nimi z Wąbrzeźna, żeby dzieciom zapewnić ciekawy dzień bo w Wąbrzeźnie pomimo trzech jezior plaża funkcjonuje aż miło, szczególnie w godzinach wieczornych jak stale te same grupy chleją na umór i Bóg wie co jeszcze robią. Skończ Pan więc te gadanie. A jako przedsiębiorca coś Panu powiem, Zygnarowskiego wsparliśmy jako firma rodzina i w pełni go popieramy. Swoją drogą jak piszecie w tym urzędzie te propagandowe teksty w godzinach pracy to proszę się podpisywać Imiennie, niech mieszkańcy zobaczą, że chociaż coś robicie.

  • Emeryt - niezalogowany 2018-09-11 10:30:12

    Po co ta agresywna retoryka, szczególnie w obronie obecnego burmistrza? Jeśli faktycznie tak wiele zrobił to nie powinien mieć problemu z ponownym objęciem fotela burmistrza. Zauważam też, że artykuł nie dotyczy polityki tylko biegu, skupmy się więc na tym temacie i tutaj bez wątpienia organizator czyli Pan Zygnarowski zasługuje na słowa uznania bo takiego wydarzenia zazdroszczą nam wszędzie.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-11 10:38:41

    No właśnie i tu powstaje pytanie czy p.Kawski z swoją świta racjonalnie wydaje kasę czy potrzebne są inwestycje za miliony gdy niema się ma nie pomysłu!!!! To jest kpina most za milion ha ha ten twór betonowy na gorze zamkowej który będzie teraz stał do następnego roku bo niewiadomą co z nim zrobić to jest dopiero kpina obecna władza działa jak za prl-u fasadę się pomaluje trawa na zielono to mogłoby zagłosuje!!! Jeszcze się nieurodzil taki co wszystkim dowodził ale myślę że czas na zmianę na młodych co pokazują gminy Listwy i Pluznica a p.Kawskiemu podziękuję bo zrobił dużo w pierwszej kadencji teraz to już równa pochyla w dół trzymam kciuki za młodość świeżość inicjatywę i to ze się chce a nie musi

  • gość 2018-09-11 11:23:55

    Niestety, ale regułą w politologii jest fakt, że elektorat głupszych decyduje o tym, kto wygrywa wybory. Takim nie potrzeba merytorycznych argumentów. Po prostu hasło i wszystko. Taka "wybitna" jednostka nie zastanawia się w jaki sposób zostanie sfinansowane hasło wyborcze. Przykład: 500+. Ważne, że patol dostanie, ale że inflacja poszybuje do góry to się nie zastanowi, że za kilkanaście lat wszystko trzeba będzie oddać, też nie przemyśli. Jeżeli ktoś wie, co się dzieje na rynku usług budowlanych i inżynieryjnych, to nie jest zdziwiony, że firmy żądają wysokich stawek. Raz, że jest górka inwestycji samorządowych, inna sprawa, że ceny materiałów wzrosły, jak również stawki robocizny. Żeby cokolwiek zrobić, trzeba przeznaczyć więcej środków. Ale zapłacisz więcej, albo nic nie zrobisz. Ale skąd laikat może o tym wiedzieć. Wszystko się samo robi i za darmo. Janusz z Grażyną budują dom i też najlepiej, gdyby materiały budowlane za darmo przywieźli, a majster za miskę ryżu dziennie wybudował. Niestety, ale na temat cen usług wypowiadają się ludzie, którzy nie mają pojęcia o tym, co się dzieje na rynku. Zgadzam się ceny są kosmiczne. Ale takie czasy. Albo poszczególne samorządy się rozwijają, albo nic nie robią, a w dodatku tracą dofinansowanie, ze środków unijnych. Tak wielu mędrców jest na forum. Załóżcie firmy budowlane, tudzież robót drogowych i dokładajcie do interesu. Do pracy najpierw pół roku poszukacie kadry, bo lepiej pracować w szarej strefie, a później kupicie materiały za 30% więcej. Ale co tam. Firma non profit, caritas.

  • gość 2018-09-11 12:31:57

    Zapomniał Pan chyba dodać, że jakby samorządy tak gwałtownie nie inwestowały głównie w roku wyborczym (w którym firm nie przybywa) to ceny też wyglądałyby inaczej. Niestety u nas tak to wygląda, że zrobiliśmy most za mln (bez którego żyliśmy rok czasu dało się ? Dało), teraz budujemy stadion za 10 mln czy stadion jest potrzebny? Jest, czy za 10 mln? Postawiliśmy bez praktycznie jakiś konsultacji amfiteatr nad którym się wszyscy zachwycali, ale jak mieli okazje z niego skorzystać to wyszło, że pieniądze zmarnowane, a sam obiekt nie praktyczny i wybudowany jako polityczna kiełbacha. No i jeszcze ten nieszczęsny kredyt o który miasto ogłosiło przetarg na 4,8 mln tajemnica wyjaśniona ... za kampanie obecnej władzy zapłacimy wszyscy w kolejnych trzech kadencjach bo spłata według przetargu przewidywana jest do 2030 roku. Fajnie nie? No, ale tym akurat Pan Burmistrz się nie chwali, bo i po co przecież tępy naród kupi, że cudowny burmistrz wybudował wszystko ... szkoda, że na kredyt.

  • gość 2018-09-11 12:56:11

    gość 2018-09-11 12:31:57 bardzo upraszczasz. To nie tylko zasługa samorządów, że inwestują w roku wyborczym. Środki unijne na dobrą sprawę zostały udostępnione pod koniec 2016 r. Inwestycje nie dzieją się z dnia na dzień. Na to trzeba lat. Przygotowanie dokumentacji technicznej, wypracowanie uzgodnień, konkurs, wybór wykonawcy, realizacja i rozliczenie. Wszystko skumulowało się w roku wyborczym. Wiele inwestycji jest realizowanych na siłę, bo środki trzeba po prostu wydać. Swoje dołożył rząd, ogłaszając plan budowy dróg lokalnych za pół mld. Godzinę później na GPW kursy firm z branży wystrzeliły w górę. Jedna wypowiedź nakręciła spiralę podwyżek firm z branży budowlanej.

  • gość 2018-09-11 13:11:58

    No właśnie nieszczęsne dotacje. Na przykładzie stadionu połasiliśmy się na stadion żeby otrzymać 1,5 mln dotacji, a w przetargu dołożyliśmy prawie tyle samo bo firma nie chciała się tego podjąć za mniej i będziemy mieli obiekt zupełnie niedostosowany do potrzeb naszego lokalnego rynku tylko budowany na hurra , do tego kredyt na karku i brak inwestycji przez kolejne 4 lata, żeby zadłużenie zmalało i żeby rządzący w roku wyborczym znowu mogli wydać mln. Chore, jak bardzo u niektórych interes miasta szybko schodzi na drugi plan. Mieszkam blisko rynku mojego radnego po za sesjami w kablówce nie widziałem na oczy, a takie były obietnice 4 lata temu.

  • gość 2018-09-11 14:05:59

    gość 2018-09-11 12:56:11 przestań kłamać! Środki unijne są dostępne od długiego czasu tylko samorządy jak zawsze zwlekają z inwestycjami, żeby najlepiej oddać wszystko dzień przed wyborami. To, że obecnie jest wiele inwestycji porozpoczynanych i robionych po łebkach to też wina dotacji? Mam dziecko w przedszkolu, całe wakacje nic się nie działa, a teraz zaczął się rok szkolny i remont. Bo w wakacje nie można było tego zrobić przecież? Jednak niektórzy chyba myślą, że ludzie to takie tępaki, które nie potrafią myśleć samodzielnie i dadzą się na te tanie sztuczki nabrać otóż nie.

  • gość 2018-09-11 14:12:56

    wiecie czemu na mickiewicza nic sie nie dzieje od dluzszego czasu? doslownie jeden czy dwoch robotnikow sie pokreci i cisza, ulica wyglada katastrofalnie, a robotnik zapytany czemu nic nie robia odpowiedzial, że nie ma kasy

  • gość 2018-09-12 07:38:47

    gość 2018-09-11 14:05:59 - wiem, że chciałabyś zabłysnąć, ale ci się nie udało. Masz takie pojęcie o dostępności środków unijnych, że tylko się kompromitujesz. W okresie 2015-2016 był zastój, ustawy i rozporządzenia były w przygotowaniu. Na dobrą sprawę dopiero od 2017 ruszyły nabory. Milfie takie widzisz problemy, to trzeba było wziąć pędzel i malować w wakacje. Ale co tam 500+ przytuliłaś i nie byłoby czasu. Wiadomo: solarium, kosmetyczka, fryzjer, a potem kawa z psiapsiółkami. Niestety ale swoim komentarzem potwierdzasz, że w d... byłaś i kloca widziałaś...

  • Wąbrzeźnianin - niezalogowany 2018-09-12 09:39:55

    Dyskusja tutaj jest nieco chaotyczna, więc postaram się ją uporządkować. Ocenę działalności p. Kawskiego należy rozpatrywać w dwóch aspektach: 1. Pozyskiwanie dofinansowań wszelkiego rodzaju (głównie UE) -> co skutkuje budową ulic, mostów, amfiteatrów, ścieżek rowerowych, itd. itp. Przez 8 lat burmistrz Kawski opanował tę sztukę w stopniu mistrzowskim, w związku z tym inne działania zeszły na plan dalszy. I jeśli wygra wybory, to dalej tak będzie, bo po co ma wchodzić w nowe obszary gospodarzenia miastem, skoro w tej dziedzinie "mu idzie". Pomijam fakt, że "dobroczynność" UE wiąże się nierozerwalnie z zadłużaniem miasta, bo 50% UE "da", ale na drugie 50% trzeba wziąć kredyt. Banki się cieszą i UE też. A ludziom to wisi, cieszą się, że "coś się dzieje". Pomniki typu stadion za 10 baniek, który będzie stał i rdzewiał, most za skromną bańkę, amfiteatr za 4, który również dziełem sztuki nie jest. Przecież istnieją biura projektowe z architektami i wizjonerami, robiącymi projekty wyrywające z kapci.... ale do tego trzeba mieć kompleksową WIZJĘ, a nie tylko zasada "pozyskaj kasę - zbuduj pomnik". Kwestia przetargów i sporządzania umów -> patrz remont ulicy Mickiewicza. Wykonawcy skończyła się kasa, więc rozwalił ulicę i będzie nadganiał przed końcem terminu zawartego w umowie, byleby zdążyć. Ale kto mu wyznaczył tak długi termin ?? Przecież ktoś te umowy konstruuje i powinien przewidzieć tego typu "przypadki". No właśnie. Ale tu nie chodzi o własny interes tylko "publiczny", więc i wysiłek umysłowy jest automatycznie mniejszy i energia do działania również spada. Zastanówcie się. 2. I przechodzimy do drugiego aspektu, tego, o którym p. Kawski całkowicie zapomniał. Chodzi o autentyczny rozwój miasta, a nie budowanie pomników. Miasto rozwija się dzięki przedsiębiorcom, a nie zadłużeniom. Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, płacą podatki - zasilają budżet, spajają społeczność, dzięki nim ludzie nie muszą wyjeżdżać za robotą, ani dojeżdżać np. to Torunia. Ściągnąć inwestorów - to również jest do zrobienia, tylko trzeba mieć wizję i energię, a nie z zapałem wydawać kasę z UE i się tym chełpić. Mamy niż demograficzny. Młodzież po wyjeździe na studia, już tu nie wróci, bo pracy nie znajdzie. I gwarantuję wam, że z takim podejściem jakie prezentuje p. Kawski, przez następne kilka lat Wąbrzeźno będzie miastem dziadków, z coraz większą ilością obcokrajowców i... pomnikami. Reasumując, działalności p. Kawskiego nie oceniam negatywne, ale jeśli mamy dość pomników, a chcemy liczyć na jakikolwiek rozwój, trzeba nowej krwi i powiewu świeżości i energii. A dla nowego burmistrza - proponuję inspirować się np. programem kandydata na prezydenta Torunia, p. Sławomira Mentzena. Jeśli nie pójdziemy tą drogą, to niestety będziemy się kurczyć, a nie rozwijać. Pozdrawiam

  • Hassan - niezalogowany 2018-09-12 11:39:11

    Ty, wąbrzeźnianin, twoje uporządkowanie jeszcze więcej chaosu wprowadza. "Miasto rozwija się dzięki przedsiębiorcom, a nie zadłużeniom". Tia przedsiębiorca wybuduje ci drogi i ulice, poprowadzi kanalizacje. Jeśli ktoś się łudzi, że przedsiębiorca zbawi świat, to się myli. Wąbrzescy Janusze biznesu chełpią się, że zatrudniają Ukraińców przez agencję pracy za 13,00 brutto. Rozwój przedsiębiorstw nie zbawi ci miasta. Dopóki tania siła robocza będzie dostępna, żaden biznesmem nie będzie podnosił płac. W ten sposób młodzi nie wrócą, a beneficjenci socjalu, dalej będą obijać gruchy kijem, bo lepiej leżeć bykiem, niż pracować jak niewolnik u takiego biznesmena. Wystarczy z resztą popatrzeć na ulice Wąbrzeźna - ten co się szczyci, że zatrudnia pracowników ze wschodu jeździ Porsche. Nawet, jeśli rozwinie firmę, to nagle miejsc pracy przybędzie, a ludzie będą więcej zarabiać? Bredzisz synu. A problemem miasteczek, takich jak Wąbrzeźno, jest starzenie się społeczeństwa. To nie jest problem polityczny, że akurat taki burmistrz a nie inny rządzi, tylko problem strukturalny - małe miasteczka nie mają wiele ciekawego do zaoferowania. Brak miejsc pracy, przemysłu, dostępu do edukacji na wyższym poziomie, tudzież uzupełniającym, kultury, komunikacji... Nie bronie Leszka, ale twierdzenie, że zmiana na stanowisku burmistrza spowoduje, że zaraz do Wąbrzeźna wrócą wszyscy po studiach, to nonsens. W tej chwili mieszkańcy Wąbrzeźna jeżdżą do Torunia, ci z Torunia do Bydgoszczy. To oznacza, że Toruń się nie rozwija? Nasze województwo charakteryzuje się słabo rozwiniętym przemysłem, do tego dochodzi brak uczelni technicznych. Mamy UTP, ale kierunków niewiele. Dla niektórych najlepiej by było, gdyby kasę wzięli przedsiębiorcy i podzielili pod stołem. Miłego dzionka!

  • Wąbrzeźnianin - niezalogowany 2018-09-12 12:25:37

    Idąc tokiem rozumowania interlokutora powyżej - nic nie ma sensu. Lepiej przeżerać kasę i się zadłużać. Specjalnie nie poruszałem tematu polityki wyższego szczebla, bo można by tu cały elaborat na 50 stron napisać. P. Hassan napisał co mu na wątrobie leży... Tylko co z tego.. Sprzeczności w tych wypocinach co niemiara. CYT. "Nawet, jeśli rozwinie firmę, to nagle miejsc pracy przybędzie, a ludzie będą więcej zarabiać? Bredzisz synu. A problemem miasteczek, takich jak Wąbrzeźno, jest starzenie się społeczeństwa. To nie jest problem polityczny, że akurat taki burmistrz a nie inny rządzi, tylko problem strukturalny - małe miasteczka nie mają wiele ciekawego do zaoferowania. Brak miejsc pracy, przemysłu... ". - PAPLANINA, MASŁO MAŚLANE I KILKA SPRZECZNOŚCI W JEDNYM TYLKO ZDANIU !! Nie panie Hassan - w rozwijających się firmach i miastach miejsc pracy ubywa (?!), a polityka podatkowa wcale nie wpływa na rozwój przedsiębiorczości (?!) ... A czemu Toruń się nie rozwija, to sobie pan doczytaj, jak prezydent Zaleski przy współudziale rady z PoPisu zadłużył to miasto, bo za przeproszeniem śmierdzisz ignorancją na kilometr. W demokracji nie tylko każdy głąb, ale i "agent" może pisać opiniotwórcze komentarze. I w tym problem - nie wiadomo czyś pan tak głupi czyś pan taki sprytny manipulant... ?

  • gość 2018-09-12 12:52:14

    Wąbrzeźnianin - niezalogowany - rozwój firmy nie jest jednoznaczny ze wzrostem liczby miejsc pracy. Nie wiesz tego? Co sprytniejsi zmniejszyli stan zatrudnienia, a reszta robi więcej. Problemem polskiego rynku pracy jest efektywność. Wystarczy przejść ulicami Wąbrzeźna. Ul. Mickiewicza - 3 operatorów łopaty stoi pól dnia, jeden udaje, że coś robi. Twierdzisz, że Toruń się nie rozwija? Dobra rada - zmień lekarza. Toruń się rozwija, powstają nowe firmy, nowe miejsca pracy. Sęk w tym, że mógłby się rozwijać szybciej. Swoje mądrości idź pan w barze sprzedaj. Wypisujesz wywody o Toruniu, a nigdy tam nie byłeś, ktoś ci coś powiedział i zaraz to łyknąłeś.

  • Wąbrzeźnianin - niezalogowany 2018-09-12 13:15:00

    Uff... dyskusja z ignorantami bywa męcząca, więc proszę sobie poczytać przed zabraniem głosu.. naprawdę szkoda czasu na bzdury.. https://www.google.pl/search?ei=G_OYW8T5Mon_swHl1LPQCQ&q=rozw%C3%B3j+firmy+wzrost+zatrudnienia&oq=rozw%C3%B3j+firmy+wzrost+zatrudnienia&gs_l=psy-ab.3..33i160k1l2.145263.151060.0.151253.22.20.2.0.0.0.158.1942.4j12.16.0....0...1.1.64.psy-ab..4.18.1943...0j0i22i30k1j33i22i29i30k1.0.6lBx9qjkmuY Przykład z ul Mickiewicza - strzał w dziesiątkę. To są dopiero mądrości idioty. Dokładnie o takie firmy chodzi. Olać tam małe (do 50 osób) czy średnie (250 osób) firmy. Z Torunia ludzie uciekają. Toruń jest najbardziej zadłużonym miastem wojewódzkim w Polsce. Mogę ci polecić mojego lekarza, ale wpierw polecam przestać być ignorantem. Ta głupota jest zaraźliwa.

  • Amon - niezalogowany 2018-09-12 14:40:46

    wąbrzeźnianin, zapomniałeś dopisać, że nie tylko z Torunia ludzie uciekają. To problem wielu miast znacznie większych niż nasze. Druga strona medalu jest taka, że tereny podmiejskie wokół Torunia kwitną. Tego nie napisałeś. W ślad za nowymi mieszkańcami zmienia się adres, pod którym prowadzi się działalność. Trudno to pojąć. Ludzie się bogacą. Kupują tańsze działki pod miastem, chcą wybudować własne domy. Przenoszą firmy, bo koszty prowadzenia działalności są niższe - łatwiejszy dostęp do gruntów, być może lepsza komunikacja. To jest trend krajowy. Z Wąbrzeźna też się wyprowadzają - powstają domy w Wałyczu, Czystochlebiu. Tak dla formalności - o Łubiance mówi się, że stała się sypialnią Torunia. Cała świta samorządowców tam ma domy. I tak stali się mieszkańcami wsi, a pracują w mieście. Wieś stwarza warunki do łatwiejszego dostępu do funduszy unijnych. Ale skąd ty to możesz wiedzieć...Innym głupotę wytykasz, sam intelektem nie grzeszy. Współczuję ci szczerze.

  • Wąbrzeźnianin - niezalogowany 2018-09-12 15:19:36

    Panie Amon, myślałem, że dyskusja dotyczy Wąbrzeźna, a nie Torunia... Pochwaliłeś się tym co wiedziałeś i co z tego.. ? Co to wnosi do dyskusji o Wąbrzeźnie ? Czy nieprawdą jest, że tam gdzie są niskie podatki, tam lokuje się przemysł, a co za tym idzie miejsca pracy, a co za tym idzie wpływy z podatków do budżetu miasta rosną ? Ile baranów i trolli (urzędowych?) będzie tu próbowało mnie zakrzyczeć i pisać o wszystkim i niczym ? Tak ma wygladać konstruktywna dyskusja ? Prawdy nie zakrzyczycie.. ale dalej, śmiało.. ludzie nie są tacy głupi, jak wam się wydaje..

  • gość 2018-09-12 15:28:40

    Dlatego proponuje - https://www.facebook.com/NaszeWabrzezno/ przenieść się jak ktoś pisał na FanPage nowego komitetu Pana Zygnarowskiego tam rozmawiajmy podpisując się nazwiskiem, a nie za wymyślnymi nikami pisząc na koszt podatnika z urzedowych komputerów w godzinach pracy.

  • gość 2018-09-12 15:45:04

    Wąbrzeźnianin popieram! Porównywać 200 tys Toruń do 14 tys. Wąbrzeźna to jest jakieś nieporozumienie. Obecny burmistrz, który wydaje się być bardziej związany z Toruniem pokazał to świetnie podczas swoich kadencji. On nie rozumie Wąbrzeźna, jego problemów. Tak jak ktoś napisał zbudować drogi, wziąć dotacje i kredyt na inwestycje na stadion to nie jest problem, ale co potem? Amfiteatr będzie większość czasu stał pusty, stadion bez pomysłu na funkcjonowanie, a utrzymać jedno i drugie trzeba. Zabierzemy z miejskiej kasy damy na utrzymanie tamtego. Świetnie, tylko, że trzeba sobie zdać sprawę, że w zamian nie powstanie plac zabaw, dodatkowy oddział przedszkolny czy ułatwienia infrastruktury dla seniorów, to co jest potrzebne zostaje olewane, a w zamian otrzymujemy rzeczy bez których byśmy bez problemu przeżyli.

  • gość 2018-09-12 16:52:03

    Przenieść się z dyskusją na fejsa? Po co? Żeby „Piotr Rzeczewski” albo inni hejterzy z fake kont atakowali?

  • Piotr Rzeczwesk - niezalogowany 2018-09-13 08:59:17

    Kiedyś syn mi powiedział - Tato, nie ma ciebie na FB to nie istniejesz. Jak zacząłem "być" na FB to ktoś inny mi teraz pisze, że jestem "fake". Za stary jestem na to. Pewnie obecnej władzy nie odpowiada odmienne od nich zdanie, ale będę je wyrażał dalej, a jak "fake" jestem pokaże podczas wyborów.

  • gość 2018-09-14 17:55:57

    Niestety trafił Pan na rodzinę, która choć duża, utrzymuje kontakty i zna się nawzajem, mamy w rodzinie Piotra, ale Pan nim nie jest. Trzeba było podszywać się pod typowego Jana Kowalskiego, bo ta sprawa została zgłoszona i już niedługo może skończyć się Pana panoszenie w Internecie pod cudzym nazwiskiem.