:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?



Rada miejska, Burzliwe zakończenie sesji miasta - zdjęcie, fotografia
Gazeta CWA 31/12/2018 09:37

Podczas ostatniej sesji rady miasta radni przyjęli jedenaście uchwał. Wszystkie zostały zatwierdzone bez emocji. Temperatura wzrosła dopiero na zakończenie obrad. Po raz kolejny powrócił temat celu i potrzeby funkcjonowania dwóch wiceprzewodniczących rady. Co ciekawe, głosu nie zabrał najbardziej zainteresowany, czyli radny Edward Wierak. Być może myślał, jak ciężko przyjdzie mu pracować przez najbliższe pięć lat

Wiceburmistrz Sławomir Trzciński nawiązał do poprzedniej sesji, na której obiecał przygotować informację nt. aktywności drugiego wiceprzewodniczącego rady miasta w zastępstwie szefa rady i związanej z tym zasadności istnienia tego stanowiska. – Poprosiłem panią sekretarz, aby przygotowała wyciąg z sesji od momentu, kiedy drugi wiceprzewodniczący został powołany, tj. od 30 maja 2012 roku. Chciałbym zwrócić uwagę, że od tego czasu do dnia dzisiejszego tak naprawdę drugi wiceprzewodniczący rady nie prowadził sesji ani razu. Raz tylko sesję zakończył. To było 27 marca 2013 – poinformował wiceburmistrz Trzciński.

W odpowiedzi zabrał głos radny Przymierza Obywatelskiego Sławomir Jabłoński (wypowiedź cytujemy dosłownie – red.). – Panie zastępco, nie wiem dlaczego my w kółko ten temat mielimy. Ja to odbieram jako taką próbę pokazania opinii publicznej, jacy my jesteśmy, radni Przymierza Obywatelskiego, zachłanni. Panie zastępco, pan może nie ma dużego doświadczenia w pracy w samorządzie, ale musi pan o jednym pamiętać, że praca przewodniczącego i zastępców rady to nie tylko prowadzenie sesji. Są jeszcze komisje i warto by było zerknąć, ile razy zastępca pierwszy i drugi prowadzili komisje, bo tego pan nie powiedział. To jest raz. Praca radnych oraz przewodniczącej, oraz zastępców to również wizyta na różnego rodzaju spotkaniach, przygotowywanie dokumentów. Bo my tylko patrzymy tu w aspekcie prowadzenia sesji. A wiemy, że tak niestety nie jest, że przewodniczący ma mnóstwo dokumentów do przygotowania, do przedstawienia radzie, do przeanalizowania. Sami państwo jako burmistrzowie przedstawiacie tutaj jakże liczny porządek obrad. Przepraszam nie obrad, a różnego rodzaju spotkań. Dzielicie się tymi obowiązkami. Pan burmistrz przed chwilą mówił, że na początku sesji gdzieś tam był w swojej osobie, a pan zastępca w innym miejscu, bo nie można być w jednej osobie w różnych miejscach na raz. No i ja postrzegam właśnie pracę wiceprzewodniczących w ten sposób, że muszą się podzielić tymi obowiązkami. I to jest ta główna zasadność, żeby wyręczać przewodniczącą przy jej znacznej ilości obowiązków. Sami widzimy, ile w  grudniu było sesji i wspólnych komisji. To jest raz. Jeżeli chodzi o kwestię, tę którą wielokrotnie tutaj w złym świetle przedstawiały media społecznościowe, że radny Wierak przed świętami dostanie dwadzieścia parę tysięcy, to trzeba powiedzieć, że radny Wierak dostanie 22.546 zł, bo taka jest różnica między dietą 751,56 zł, jako zwykłego radnego, a zastępcy przewodniczącego w kwocie 1.127,33 zł w skali pięciu lat. Więc nie dostanie przed świętami, tylko uzbiera mu się taka suma, jeśli ją odłoży, po pięciu latach. Jeżeli tę kwotę porównamy, ja to zaokrągliłem do 60-milionowego budżetu w skali roku razy pięć lat, to ta różnica w kwocie, jaką radny Wierak uzyska, to jest 0,00751 jednego procenta budżetu miasta, więc nie wiem czy to będzie taka wielka oszczędność, o jakiej mówiliśmy. I jeszcze na koniec chciałbym powiedzieć o takiej jednej, myślę że też przemawiającej kwestii. Otóż za czasów burmistrza Kawskiego rzeczywiście został powołany drugi zastępca przewodniczącego rady miasta.

Wcześniej takowego nie było, był tylko jeden. No i teraz jeśli popatrzymy sobie, że przy dwóch zastępcach przewodniczącego przez okres władania czy rządów Kawskiego, przy dwóch zastępcach przewodniczącego był w stanie zmniejszyć deficyt miasta, który zastał. Przy czym dokonywał różnych bardzo poważnych inwestycji, no to chyba funkcja drugiego zastępcy przewodniczącego nie jest zbyt obciążająca dla miasta. I bardzo bym prosił, żeby może zająć się wreszcie jakimiś poważnymi rzeczami, kwestiami, żebyśmy inicjowali tutaj jakieś uchwały, projekty. Bo tak naprawdę gdzieś tam jest mowa, że my blokujemy jako radni Przymierza Obywatelskiego, że stajemy kontrą. Ale tak naprawdę my nie mieliśmy jeszcze okazji przegłosować żadnej uchwały, która wypłynęła od państwa. Bo głosujemy na razie rzeczy oczywiste, które gdzieś tam były zaplanowane w trakcie poprzedniej kadencji i naprawdę przestańmy bić pianę w kwestii takiej, w której myślę, że jest jasna i oczywista. Dodam jeszcze tylko jedno. Kiedyś sobie dałem czas i można to oczywiście przeanalizować na stronach BIP różnych tutaj ościennych gmin miejskich, wiejskich. I muszę przyznać, że wszystkie miasta ościenne – Radzyń Chełmiński, Jabłonowo Pomorskie, Brodnica, Golub-Dobrzyń, gmina Ryńsk, gmina Dębowa Łąka, gmina Książki – wszyscy mają dwóch zastępców przewodniczącego rady miast, poza gminą Płużnica. Tak to wygląda, więc nie tylko my dostrzegamy chyba potrzebę posiadania dwóch wiceprzewodniczących, ale również ościenne samorządy – tłumaczył radny Jabłoński.

Odnosząc się do wypowiedzi radnego Jabłońskiego, wiceburmistrz Trzciński zauważył, że kwestię wynagrodzenia drugiego wiceprzewodniczącego ocenią mieszkańcy Wąbrzeźna, on sam nie będzie tego czynił. Odparł, iż rzeczywiście nie ma doświadczenia samorządowego, ale do odpowiedzi przygotował się starannie. – Prowadzenie przez drugiego wiceprzewodniczącego posiedzenia komisji wspólnych rady w ostatniej kadencji zdarzyło się tylko raz. Myślę, że ocenią to mieszkańcy miasta – wyjaśnił wiceburmistrz Trzciński. 

Do dyskusji włączyła się także radna Iwona Ciesielska-Dąbrowska, która zauważyła, iż przewodniczącymi komisji rady są wszyscy radni Przymierza Obywatelskiego. – Mam rozumieć, że to jest całkowity przypadek? – zapytała radna. – Dlatego mówimy o podziałach, które widzą mieszkańcy Wąbrzeźna, panie radny Jabłoński – dodała.

Na zakończenie sesji przewodnicząca rady Aleksandra Basikowska oficjalnie ogłosiła powołanie klubu radnych Przymierze Obywatelskie. Jego przewodniczącym został radny Aleksander Czarnecki. Klub został zawiązany 5 grudnia.

Krzysztof  Zaniewski
Fot. (archiwum)

Reklama

Burzliwe zakończenie sesji rady miasta komentarze opinie

  • gość 2018-12-31 09:57:52

    Kiedy rusza lodowisko na rynku? Córka nie może się doczekać.

  • gość 2019-01-01 10:14:43

    Kiedy będą na bip oświadczenia majątkowe nowego burmistrza i wice?

  • gość 2019-01-01 18:07:37

    Kiedy stara ekipa pogodzi się, że przegrała?
    Kiedy Przymierze Obywatelskie przyzna się, że popełniło błąd i zrezygnuje z funkcji, które są zbędne?

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 18:08:39

    A ja chcę Igrzysk Zimowych

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 18:12:58

    To może zrezygnujmy z Burmistrza, przecież pełni on "tylko" funkcję przedstawiciela i bez Rady nic nie może.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 18:38:36

    Kiedy będą jeździły obiecane meleksy po naszym mieście? Kiedy wsiądziemy na obiecane rowery, kiedy powstanie obiecany letni park wodny, park linowy, szafki i kanapy w szkołach itd.. Kiedy obiecane Wąbrzeźno przez Pana Burmistrza będzie wkońcu żyło? Ilu ludzi się na to nabrało jak ma być pięknie! Zresztą ja sam w to uwierzyłem jak ponad 2000 osób. Bajki są dobre ale dla dzieci choć pomażyć zawsze można.

  • gość 2019-01-01 19:03:10

    Przymierze przegrało? ma 9 radnych, nasze wąbrzeźno 6. to kto jest tą opozycją?

  • Gość - niezalogowany 2019-01-01 19:39:40

    Leszek!!! Uspokój się. Po miesiącu chcesz mieć wszystko? Daj Panu burmistrzowi trochę czasu.

  • gość 2019-01-01 20:33:11

    Pan burmistrz potrzebuje czasu. Musi biegać :)

  • Gość - niezalogowany 2019-01-02 09:55:38

    W 2019 r kompletnie nic nie będzie robione z programu Pana Burmistrza dlaczego? A właśnie opozycja wszystko blokuję. Rozumiem że ta bajka będzie wciskana do końca kadencji. Dobre oczywiście tak najłatwiej. Biegamy i nie gadamy!!

  • Gość - niezalogowany 2019-01-02 12:58:56

    Nowy burmistrz piastuje urząd od niedawna. Niektórzy myślą, że w miesiąc ma być wszystko co obiecał. Może warto włączyć logiczne myślenie i zasięgnąć informacji o tym jakie możliwości ma nowy burmistrz w pierwszym roku po objęciu funkcji. A atak na prywatne pasje takie jak bieganie to kretyństwo-kosztem godzin pracy tego nie robi. Może niedługo będzie rozliczany z każdej książki przeczytanej do poduszki.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-02 14:01:51

    Pan burmistrz wpisuje do kalendarza burmistrza prywatny udział w biegach, więc to on zaciera granicę między tym co służbowe a co prywatne.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-02 17:31:25

    Czyli co lepiej o nic się nie pytać, siedzieć cicho bo tak wygodniej? Nikt nie oczekuję w miesiąc cudów! Teraz w mieście zapanowała taka moda jak w sobotę rano nie biegasz to zamknij Mo... Albo kochasz Pana Burmistrza albo się nie odzywaj!! Słabo to wszystko wygląda niestety.

  • gość 2019-01-02 18:04:05

    Jak tam panie burmistrzu nowe godziny pracy? był pan o 7.15 ? wielu mieszkańców było?

  • Gość - niezalogowany 2019-01-02 19:49:26

    Jak brak argumentu to bieganie nawet przeszkadza. Za jakiś czas można rozliczać burmistrza z obietnic wyborczych- niektóre z nich też wydają mi się nierealne do realizacji.Poczekamy, zobaczymy. Ale bieganie... nie on pierwszy, nie ostatni. Poprzedni burmustrz miał inne hobby i to jego sprawa.

  • gość 2019-01-02 21:24:34

    Bieganie Zygnarowskiego nie jest jego prywatną sprawą, jest częścią jego polityki. Polityce i promocji służy m.in. Wąbrzeska Dziesiątka (szum medialny, koszulka „głosujęnatomka”, dęte zachwyty itp.) ale i sobotnie biegania. Musi się zacząć na rynku i musi być szum, patrzcie wszyscy jacy jesteśmy świetni. Zgodzę się co do nierealności obietnic, bo obiecywano wszystko i wszystkim a gdy przychodzi czas, że ludzie mówią „sprawdzam” to bullteriery gryzą.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-03 08:40:14

    Czy kadencja burmistrza trwa 2 miesiacz czy 5 lat? Wydaje mi się, ze to dopiero poczatek. Zawiść ludzi nie zna granic.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-03 08:41:14

    Czy kadencja burmistrza trwa 2 miesiacz czy 5 lat? Wydaje mi się, ze to dopiero poczatek. Zawiść ludzi nie zna granic.

  • Mędrzec - niezalogowany 2019-01-03 10:03:05

    Nawiązując do wylewnej wypowiedzi radnego Jabłońskiego, proponuję, nie dwóch, a czterech czy nawet dziesięciu zastępców przewodniczącego... a może i nawet 3 przewodniczących, 5 vice oraz 6 vice-vice. Myślę, że wtedy prace "papierowe" nabrałyby super-tempa, a deficyt budżetowy zostałby załatany w pół roku.. a może i dostęp do morza udałoby się tym sposobem załatwić.. ? Pozdrawiam.

  • Mędrzec - niezalogowany 2019-01-03 10:09:26

    edit. Jeśli różnica w diecie dla jednego radnego Wieraka, wg wyliczeń radnego Jabłońskiego, wynosi 0,0751, to przy np. 6 viceprzewodniczących, kwota ta wyniesie 0,04506. Przecież to żadne pieniądze. Mało tego. Proponuję wyznaczyć dodatkowe 10mln na pensje dla radnych. Przecież to też w sumie na 5 lat nie tak wiele, a ile można dzięki temu zyskać. Myślę, że wtedy, dzięki wytężonej pracy radnych Przymierza Obywatelskiego, udałoby się tu zbudować drugi Hong-Kong czy Shanghai.

  • Miszkaniec. - niezalogowany 2019-01-03 13:38:09

    Radny Wierak myślał.... Hahaha A burmistrza proponuję rozliczyć po 5 latach kadencji, a nie po miesiącu urzędowania. Chyba to, że burmistrz Zygnarowski biega i promuje zdrowy styl życia to jest godne pochwały, bo poprzedni burmistrz zdaje się, że grał w brydża i konsumował trunki :)

  • gość 2019-01-03 18:48:39

    Burmistrz jest na stażu? Ma plakietkę „uczę się” ? Nie, jest pełnoprawnym burmistrzem, dostaje pensję, więc myślę, że można oczekiwać wytężonej pracy. Teraz, a nie za ileś miesięcy czy lat.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-03 20:25:34

    Brawo nie minęły jeszcze dwa miesiące kadencji Zygnarowskiego a już mieszkańcy widzą,że obiecywał złote góry ,a czego się spodziewaliście każdy chwyt marketingowy jest dobry tylko szkoda ,że tylu uwierzyło w te bajki. A szafki w szkołach będą przecież dzieci burmistrza muszą mieć i ścieżkę rowerową od domu pewnie też zrobi . Gratuluję p. Jabłońskiemu otwartego zdania i faktycznie czas na oświadczenia majątkowe burmistrza a po pięciu latach zobaczymy jak się wzbogacił i czy wówczas też bedzie tak rozliczany przez swoich radnych jak p. Kawski.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-04 11:20:40

    Burmistrz Kawski rozliczany przez swych radnych? A w jaki sposób? Przecież oni w niego zapatrzeni jak w bożyszcze. Stosują się do wszystkich instrukcji, które dostają na spotkaniach przed sesjami. Szkoda, że była władza nie potrafi odejść z honorem i nie potrafi pogodzić się z przegraną tyko mąci.Były burmistrz zrobił wiele dobrego dla miasta, ale widocznie ludzie chcą czegoś nowego. Łatwo później rozliczać i krytykować obecnych włodarzy, ze coś im nie wyszło, skoro wielu przegranych nie chce dopuścić do tego, by coś wyszło.

  • cwa cbś - niezalogowany 2019-01-04 22:32:41

    Proszę podać choć jedną inicjatywę nowego burmistrza, którą zablokowali radni przymierza.
    Szafki i kanapy w szkołach?
    Meleksy?
    Sztuczne lodowisko na rynku?
    Spa na pływalni?
    Park linowy?
    Miasteczko wodne?
    Super nowoczesne place zabaw?
    Mieszkania dla absolwentów?
    Uważam, że narazie burmistrz wspólnie ze swoim zastępcą robią tylko dobrą minę, bo nie mają pojęcia na co się porwali. A oczernianie opozycji ma tylko odwrócić uwagę od nich samych i ich niewiedzy.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-05 14:14:55

    Wow. Dyskusja merytoryczna i na poziomie. To lubię. Rozliczyć nowego, ze nic nie robi tylko biega. Przywrócić starego bo prawie wygrał. Radnych zostawić w spokoju bo ludzie ich wybrali i mogą robić co uważają. Za rok pierwszy sprawdzian bo radni przymierza twardo mówią o referendum.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-05 14:32:34

    A ja się dziwie dlaczego burmistrz nie potrafi ogarnąć swoich pracowników z przymierza. Pięciu nauczycieli podskakuje swojemu pracodawcy??? Chyba to ogólna ściema i mała gra pod publiczkę;-)

  • Gość - niezalogowany 2019-01-07 16:25:30

    Ciągle ta sam gatka o radnych z Przymierza i byłym burmistrzu! Pytanie po co bo tak najłatwiej? Trzeba jak najszybciej z tym skończyć!! Jest nowy burmistrz jego piękny program na rozwój miasta!! Czekam z niecierpliwością na pierwsze efekty. Dlaczego te tematy nie są wogóle poruszane?Przecież Wąbrzeźno po realizacjach tych pięknych założeń będzie najpiękniejsze w Polsce!! Prawda radni Nasze Wąbrzeźno? Czy tylko będzie bieganie i granie w rugby?!!

Dodajesz jako: |